Väčšina ľudí má router doma alebo v kancelárii, ktorý poskytuje samotná spoločnosť prevádzkujúca internet. Je to najjednoduchšie a najbežnejšie, aj keď nie vždy najlepšie. Niekedy vám túto otázku položíme len vtedy, keď začneme mať problémy. Vtedy potrebujeme niekoho, kto nám to odhalí najlepšie tipy pri kúpe smerovača. Čo je najdôležitejšie?
To je to, čomu sa budeme venovať v tomto článku, čítaní, ktoré, dúfame, môže byť pre vás užitočné, pokiaľ ide o objasnenie niektorých pojmov a odstránenie pochybností.
Čo treba brať do úvahy pri kúpe routera?
V podstate všetko, čo kto chce, je mať a rýchly a spoľahlivý prístup na internet. Všetky rady na kúpu nového smerovača by tam mali byť.
Vybavenie, ktoré dostaneme, keď uzavrieme zmluvu o Wi-Fi s poskytovateľom internetových služieb (ISP), pozostávajú z dvoch prvkov : modem a smerovač (alebo smerovač) ktoré môžu byť niekedy integrované do jedného zariadenia. Modem pripojí váš domov k širšiemu internetu, zatiaľ čo smerovač sa pripojí k modemu. Nakoniec všetky naše zariadenia pripojíme k routeru, či už káblom alebo bezdrôtovo.
Poskytovateľ si zvyčajne účtuje poplatok za prenájom tohto zariadenia, aj keď vo väčšine prípadov Tento router je zvyčajne veľmi základným modelom z hľadiska výkonu a funkcií. Dá sa to však vyriešiť, keďže operátor nás nemôže nútiť používať ich zariadenia ani nám nič účtovať za používanie vlastného hardvéru.
Stručne povedané, toto sú Výhody použitia vlastného smerovača:
- Wi-Fi s vyššia rýchlosť a lepšie pokrytie. Najmä keď môžete pridať a prenosný router.
- Prístup k internetu Ďalšie funkcie, ako sú napríklad rodičovská kontrola a siete Wi-Fi pre hostí.
- V neposlednom rade predstavuje a úspora peňazí z dlhodobého hľadiska, keďže stačí investovať do kúpy a nie platiť mesačný nájom dodávateľskej spoločnosti za router, ktorý nám nainštalovali.
Ako zistím, aký typ smerovača potrebujem?
Možno je to najdôležitejšia otázka, ktorú musíme vyriešiť pred kúpou nového smerovača. Vhodná reakcia bude logicky závisieť od potrieb a preferencií každého človeka. V každom prípade možno prvá vec, ktorú treba urobiť, je vypočítať štvorcové metre domu. Odtiaľ môžeme zvážiť, aký typ smerovača je pre nás najlepší:
Jediný smerovač
Je to najjednoduchšie riešenie. Majte na pamäti, že toto zariadenie je nutné pripojiť k vašej existujúcej zásuvke alebo modemu pomocou ethernetového kábla, čo môže mierne obmedzovať možnosti pri jeho umiestnení v našej domácnosti.
Najvýhodnejšia vec je nainštalujte ho na centrálne miesto, vždy s prihliadnutím na to, že jeho dosah bude menší v miestnostiach alebo rohoch domu, ktoré sú od neho najďalej.
Mesh systém (Wi-Fi Mesh)
Je to najviac odporúčané pre veľké domy a pre tých, ktorí chcú mať vo svojej záhrade pevné pokrytie. Mesh systémy pozostávajú z centrálneho smerovača, ktorý signalizuje sériu ďalších uzlov, ktoré môžu byť distribuované do rôznych priestorov domu. Dôležité: Každý uzol alebo extender potrebuje elektrickú zásuvku.
Sieťové systémy sú zvyčajne drahšie. Uzly alebo zosilňovače majú zvyčajne menšiu veľkosť a dizajn navrhnutý tak, aby sa prispôsobil domácej dekorácii.
Aká je rýchlosť pripojenia k Wi-Fi mesh sieti?
Ako je možné Wi-Fi mesh systém zabezpečiť?
Mesh systémy sú vybavené bezpečnostným riešením, ktoré eliminuje možné nepríjemnosti spojené s vírusovými hrozbami a sieťovými útokmi. Šikovnou pomocou je aj rodinná ochrana spojená s blokáciou nežiaducich stránok. To všetko je možné spravovať priamo v aplikácii, ktorá je súčasťou mesh systému. Odporúčame zariadenia pripájané do siete vybaviť dodatočným antivírusom. Silné heslo pre sieť je samozrejmosťou.
Aké zariadenia je možné pripojiť k Wi-Fi mesh systému?
Všetky zariadenia, ktoré sú vybavené Wi-Fi pripojením. Typicky ide o notebooky, inteligentné telefóny, tablety, ale aj produkty spadajúce do internetu vecí, ako sú televízie, inteligentné senzory, kamery či zásuvky. Práve pre inteligentné domácnosti je meshové riešenie priamo odporúčané, pretože kvalitné pokrytie jednotnou Wi-Fi je v tomto prípade nutnosťou. Wi-Fi mesh je totiž technológia používaná iba na strane routerov a voči koncovému zariadeniu sa chová ako akákoľvek iná štandardná Wi-Fi sieť.
Ako je možné nastaviť Wi-Fi mesh systém?
Nastavenie býva intuitívne, obyčajne stačí postupovať podľa krokov zobrazených na mobilnom telefóne. Nie sú potrebné žiadne špeciálne technické znalosti. Nutnosť manuálneho prepínania medzi jednotkami rozmiestnenými v priestore tiež odpadá. Zariadenie sa vždy pripája k jednotke s najlepším signálom.
Aké ďalšie funkcie Wi-Fi mesh systémy podporujú?
Mesh systémy, najmä trojpásmové routery, ponúkajú výrazne vyššiu priepustnosť. Niektoré poskytujú podporu hlasových asistentov, ako sú Amazon Alexa a Google Asistent. Za zmienku stoja už vyššie uvedené integrované bezpečnostné funkcie, ktoré používateľov v reálnom čase dokážu informovať o možnej hrozbe či neočakávanom pripojení cudzieho používateľa. Rodičov poteší blokácia nevhodného obsahu.
Čo je potrebné k inštalácii Wi-Fi mesh systému?
Potrebujete pevné alebo mobilné pripojenie k internetu, ktoré rozšírite pomocou jednotiek (niekedy aj hubov, uzlov alebo satelitov), ktoré dostanú kvalitný signál aj tam, kde router alebo mobilný internet nestačí. Toto pripojenie poskytuje väčšinou samostatný VDSL alebo 5G modem. Niektoré meshové systémy sú takým modemom už vybavené, napríklad TP-Link Deco X80-5G alebo Deco X50-DSL, a odpadá tak nutnosť ďalšieho zariadenia.
Aké sú nevýhody Wi-Fi mesh systému?
Nevýhodu môžu predstavovať vyššie obstarávacie náklady na zostavu jednotiek. Tie budete potrebovať minimálne dve, aby bolo možné využiť všetky výhody. Záleží na priestore, ktorý chcete jednotným signálom pokryť. Jednotky môžete dokupovať postupne, ale pozor, nie sú vždy kompatibilné, takže ich budete musieť rozširovať mesh zariadeniami od rovnakej značky. Avšak napríklad sadu dvoch jednotiek Mercusys Halo H50G zoženiete v cenovej relácii už okolo 100 euro.
Ako sa Wi-Fi mesh systém líši od bežnej Wi-Fi siete?
Aj keď je klasický Wi-Fi router dostatočne výkonný, jeho dosah bude vždy obmedzený. Sila signálu totiž s narastajúcou vzdialenosťou slabne, preto je možné takto riešiť internetové pokrytie iba v obmedzenom priestore. Mesh systém toto obmedzenie efektívne rieši, pretože šikovným rozmiestnením satelitných jednotiek dostane kvalitný signál aj do inak horšie dosiahnuteľných miest, ako sú napríklad vzdialené rohy, poschodia rodinného domu, garáž, dielňa či terasa. Podobne síce fungujú extendery, ale tie vytvárajú paralelnú sieť, ku ktorej je nutné sa vždy pripájať, čo nie je veľmi praktické. Pri mesh systéme však tento problém odpadá, sieť má teda stále rovnaký názov a zariadenia sa automaticky prepájajú bez prerušenia dátového prenosu.
Ako je možné rozšíriť Wi-Fi mesh systém?
K existujúcej sieti si stačí zaobstarať ďalšiu jednotku alebo jednotky, ktoré sa stanú súčasťou jednotnej siete. Nutné môže byť zakúpenie rovnakej značky alebo aj konkrétnej modelovej rady, pretože konkurenčné zariadenia medzi sebou bežne nekomunikujú ako spomínali vyššie.
Aké sú náklady na prevádzku Wi-Fi mesh systému?
Platíte iba za internetové pripojenie podľa cenníka poskytovateľa služieb. Počiatočné náklady na vytvorenie mesh systému zahŕňajú iba nákup vhodného počtu jednotiek (satelitov). Najčastejšie ide o dva alebo tri kusy.
Aké máte tipy na Wi-Fi mesh systémy?
Ak uvažujete o zriadení mesh systému, najprv zistite, aký veľký priestor chcete pokryť. Na ukážku použijeme riešenie od značky Mercusys. Napr. súprava troch jednotiek Halo H80X dokáže zaistiť kvalitný signál pre 650 m² vo voľnom priestranstve. Oproti tomu dve jednotky Mercusys Halo H50G pokryjú až 350 m2, čo stačí pre bežné domácnosti. Navyše tento priestor môžete vždy navýšiť o ďalšie jednotky. Obe spomínané riešenia pracujú v 2,4 GHz aj 5 GHz pásme, podporujú technológiu Wi-Fi 6 (H80X) alebo Wi-Fi 5 (H50G), je k nim k dispozícii aplikácia Mercusys pre Android alebo iOS, vyššie zmienené bezpečnostné prvky, ale aj tri gigabitové porty RJ 45 s technológiou automatického prepnutia WAN/LAN pre možnosť káblového pripojenia.
Vyhodnotenie
Wi-Fi Mesh technológia je ďalším vývojovým stupňom Wi-Fi sietí. Aj napriek čiastočne vyšším nákladom dokáže priniesť výhody, ktoré zahŕňajú jednoduchšiu konektivitu pre všetky koncové zariadenia, dostupnosť signálu v „každom kúte“ aj vyšší komfort pre používateľov.
Poďme ale teraz naspäť k téme routerov bez mesh
V čom je jeden router lepší ako druhý?
Keď sme začali hľadať na internete modely smerovačov na inštaláciu doma, našli sme obrovské množstvo a rozmanitosť modelov a cien. Výber sa stáva komplikovaným. Vo všeobecnosti existuje rad prvkov, ktoré nám môžu pomôcť urobiť najvhodnejšie rozhodnutie v každom prípade: porty a pripojenia ponúkané každým modelom, pásma a kanály Wi-Fi, ktoré podporuje, maximálna rýchlosť prenosu dát, ktorú podporuje. môže poskytnúť, bezpečnostné štandardy atď. Všetko analyzujeme v ďalšej časti.
Veci, ktoré potrebujem vedieť pred kúpou nového routera
Ak chcete urobiť správnu voľbu pri kúpe nového smerovača pre náš domov alebo pracovisko, mali by sme sa zamerať na tieto aspekty:
Koľko portov a pripojení potrebujem?
Prvá vec, ktorú si musíme ujasniť, je koľko porty na pripojenie našich zariadení káblom budeme potrebovať. Aj keď je pravda, že WiFi je pohodlnejšie, káblové pripojenie ponúka vyššiu rýchlosť. Napríklad na pripojenie Smart TV sa vždy najviac odporúča možnosť ethernetového kábla. Najlacnejšie routery zvyčajne obsahujú aspoň štyri pripojenia tohto typu. To stačí napr pripojte dva smerovače k rovnakej linke.
Dôležité: ak je smerovač, ktorý chceme kúpiť, určený ako náhrada za smerovač od dodávateľa, musí mať nejaké ďalšie pripojenia, ako je koaxiálny konektor alebo konektor z optických vlákien.
Aký typ WiFi potrebujem (maximálna prenosová rýchlosť)
Hoci väčšina zariadení využíva WiFi v pásme 2,4 GHz, stále viac a viac smerovače kompatibilné s 5 GHz WiFi, ktorého výkon je jednoznačne lepší, čo sa týka rýchlosti aj latencie.
Aby sme pochopili rozdiel medzi jedným a druhým pásmom, stačí povedať, že pásmo 2,4 GHz obsahuje 11 kanálov so šírkou 20 MHz. Na druhej strane, pásmo 5 GHz má 45 kanálov, aj keď nie sú obmedzené na 20 MHz, pretože môžu zahŕňať kanály 40 MHz alebo 80 MHz. Väčšia kapacita prenosu dát.
Domáca automatizácia, ktorú máme a dúfame, že ju budeme mať doma :-)
Čoraz viac domov začleňuje domáce automatizačné zariadenia ktoré sa dajú spravovať a programovať cez Wi-Fi: automatické žalúzie, osvetlenie, spotrebiče, bezpečnostné alarmy... Ak chceme túto technológiu používať doma, je nevyhnutné mať dobré pokrytie a silný WiFi signál.
Hoci je každý prípad iný, v tomto konkrétnom prípade je jedným z najlepších tipov na kúpu routera rozhodnúť sa nainštalovať si doma Mesh Wi-Fi systém. To zaručí správne fungovanie všetkých našich systémov domácej automatizácie.
bezpečnostný štandard
Nakoniec musíme hovoriť o základnom aspekte: bezpečnosť spojení. Ochrana nášho smerovača je životne dôležitá. Minimálny akceptovaný štandard je dnes WPA2. To ponúka dostatočne silné šifrovanie, aj keď nie je bez zraniteľností. Ešte lepší je štandard WPA3, vyvinuté v roku 2018 s cieľom napraviť niektoré slabé stránky predchádzajúceho štandardu.