http://rracko.sk

POZOR na podvody !

Online podvodníci používajú novú fintu, ako nás okradnúť. Na toto si dajte pozor, naletieť teraz v zhone môže každý!

Podvodníci, ktorí posielajú falošné e-maily v mene doručovateľských spoločností, inovovali svoj podvod.

Nie je ničím výnimočným, keď narazíme v týchto dňoch na online podvod. Tie sú teraz oveľa častejšie v porovnaní s iným ročným obdobím. Dôvod je jednoduchý. Mnohí z nás zbesilo nakupujú, aby počas nadchádzajúcich sviatkov obdarili svojich blízkych niečím pekným, čo im vyčarí úsmev na tvári.

Častokrát pi výbere darčeku nejdeme do kamenného obchodu, ale na internet, kde vieme tovar nielen rýchlejšie dohľadať, ale zároveň vieme porovnať jeho cenu naprieč rôznymi obchodmi. Môžeme si tak vybrať ten obchod, kde je cena produktu najlacnejšou. 

V minulosti nebolo ničím nezvyčajným, že nám do schránky prišiel e-mail od falošnej kuriérskej spoločnosti. No pravdou je, že dnes tento typ správ nie je tak frekventovaným. Aby sme boli teda presní, tento typ správ stále zahlcuje naše schránky, ale mechanizmy, ktoré slúžia na ich detekciu, sú čoraz prepracovanejšie. Tento typ podvodných správ preto často spadne rovno do spamu alebo nás e-mailová schránka upozorní, že niečo nie je v poriadku. Existuje ale finta, ako možno tieto obranné mechanizmy obísť.

Na to, aby vedel algoritmus odhaliť, že správa, ktorú ste obdržali je podvod, tak potrebuje mať na to dostatok informácií. Zväčša preto analyzuje text a hľadá spoločné premenné v tele e-mailu, ktoré má tento typ správ rovnaký. Problém ale nastane, keď v e-maile nie je text, ale napríklad obrázok. Práve túto fintu začali podvodníci zneužívať, kedy text nahradili jednoduchým obrázkom.

Odhalenie takéhoto e-mailu, že ide o podvod, trvá algoritmom často o niečo dlhšie, ako je bežné. Dôvod je, že algoritmy nemôžu pracovať s textom, ktorý je pri identifikácii podvodných e-mailov kľúčovým. Preto pri tomto podvode nie je nezvyčajné, ak podvodné stránky, na ktoré tento typ e-mailov posiela používateľov, fungujú aj niekoľko hodín či dní, ako je to aj v tomto prípade. Samotná stránka, na ktorú nás zaviedol falošný web, pritom nijako zvlášť nevyčnieva z dizajnu stránok Slovenskej pošty. Samozrejme, ako zadáte údaje z karty, tak ich odovzdáte útočníkovi, ktorý ich zneužije.

Nebezpečné na tomto type podvodu zároveň je, že útočníci vedia navrhnúť stránku tak, aby sa automaticky vypisovali údaje z bankovej karty, ak ich ich máte synchronizované v prehliadači. Majte na pamäti, že doručovateľské firmy nežiadajú týmto spôsobom, aby ste uhradili poplatky za doručenie balíka. Rovnako sledujte aj URL adresu stránky, kam vás zavedú odkazy z e-mailov či SMS správ, či ide o skutočne web inštitúcie alebo o podvrh. 


Všetko